fbpx
Přihlásit se

ČÍM VĚTŠÍ PIXEL, TÍM LEPŠÍ FOTKA

ČÍM VĚTŠÍ PIXEL – TÍM LEPŠÍ FOTKA ANEB NA MEGAPIXELECH ZÁLEŽÍ, ALE PŘESNĚ OPAČNĚ NEŽ SI VĚTŠINA LIDÍ MYSLÍ

VYBÍREJTE SI FOTOMOBIL PODLE VELIKOSTI PIXELŮ NE PODLE MNOŽSTVÍ MEGAPIXELŮ!

Vždy, když čekám v ostravské pobočce Alzy na zboží (a nakupuji tam opravdu často), testuji a porovnávám fotoaparáty mobilních telefonů. Abych získal nejlepší kvalitu snímku, přepnu si režim fotoaparátu do manuálního režimu PRO, nastavím nejnižší ISO, které telefon dokáže, přizpůsobím expoziční čas a udělám fotku.

Z mých poznatků z posledních 2 let vyplývá, že mobilní telefony na nejnižší ISO už dokáží fotit velmi srovnatelně jako dražší fotoaparáty s výměnnými objektivy. Natočil jsem na to i video:

Tuto zkušenost jsem učinil zhruba před třemi lety, když jsem porovnával fotky z mého tenkrát nového Huawei Mate 20X s fotkami fotoaparátu Fujifilm X-T1. Když jsem si obě fotky přiblížil 1:1, tak jsem se jako fotograf a fanda poctivých fotoaparátů mírně řečeno vyděsil. Fotka z mobilu byla srovnatelná s fotkou z fotoaparátu! Fotil jsem portrét a kresba ve vlasech byla z mého telefonu dokonce lepší než ve foťáku. V té době jsem si uvědomil, že je jen otázka času, kdy se to srovná naprosto. Od té doby jsem začal zkoumat, jaké jsou hlavní důvody technicky kvalitní fotografie a co způsobuje, že mobilní telefony se kvalitativně již dotahují na fotoaparáty.

Kvalitu fotografií u mobilních fotoaparátů dnes totiž zásadně ovlivňují tyto 2 skutečnosti:

Velikost fotografického čipu (senzoru) a také počet jednotlivých pixelů, které se na čipu nacházejí. Další skutečností je to, že čím větší jsou jednotlivé pixely na čipu, tím lépe dokáží přijímat světlo a fotka má méně rušivého šumu a je tedy kvalitnější.

Velikost senzoru se měří v palcích („) a platí to, že čím menší je číslo za lomítkem, tím větší senzor je. Tedy senzor o velikosti 1/3″ bude menší než senzor o velikosti 1/1,33“.

Velikost jednotlivých pixelů se měří v mikrometrech (µm), což je tisícina milimetru.

Velikost senzoru i jednotlivých pixelů u telefonů se dá celkem lehce zjistit, stačí si jen zadat do googlu (ideálně v angličtině) model telefonu + heslo „senzor pixel size“ a často nám vyjede údaj hned v prvním řádku vyhledávače:

Co z toho tedy vyplývá pro všechny, kteří chtějí mít kvalitní fotky z  fotomobilu? Větší počet megapixelů, což je jeden z největších marketingových taháků z fotoaparátů, může někdy více škodit, než pomáhat.

40, 50, 60, 100 megapixelů! To jsou hlavní reklamní taháky mnoha výrobců mobilních telefonů, na které bohužel většina uživatelů slyší. Přitom by nás všechny především mělo zajímat, jak velký senzor fotoaparát má a také jak velké pixely má senzor hlavního objektivu mobilního telefonu, který si chceme pořídit. Říkám „hlavního objektivu“ záměrně, protože to je další věc, kterou většina uživatelů neví a neřeší. Ano, mobilní telefony mají přesně tolik senzorů, kolik mají objektivu! To je velký rozdíl oproti velkým fotoaparátům, které mají pouze 1 senzor. Takže pokud má dnes běžný fotomobil 3 objektivy, má i 3 senzory.

A obvykle senzor hlavního objektivu, který bývá označován jako 1x, je největší a nejkvalitnější. (toto neplatí jen pro novější telefony Huawei, které mají hned 2 kvalitní senzory u dvou objektivů).

Jakou velikost má senzor hlavního objektivu a jakou velikost mají jednotlivé pixely? Toto jsou hlavní otázky, kterými bychom se před nákupem fotomobilu, měli zabývat především.

Čím větší senzor a čím větší pixely, tím větší šance, že naše fotky budou kvalitní. Jak se ale rozhodovat v případě, když má jeden telefon větší senzor, ale menší pixely a druhý telefon má menší senzor a větší pixely? V tomto případě je třeba porovnat fotografie obou telefonů 1:1. V pobočkách Alzy to je možné, takže toho určitě využijte. Pokud tuto možnost nemáte, raději bych volil o něco menší čip s většími pixely.

Opakování:
velikost senzoru: čím menší číslo za lomítkem, tím větší čip
velikost jednotlivých pixelů: čím větší číslo, tím větší pixel (tím méně rušivého šumu u fotek ve tmě)

Zde je velikost senzorů a velikost pixelů na čipu u hlavních fotoaparátů u některých novějších mobilních telefonů:

Model telefonu: Velikost senzoru Velikost jednotlivých pixelů
Huawei P30 Pro 1/1.28″ 2,44 µm
iPhony řady 13: 1/1.65″ 1,9 µm
Samsung Galaxy S21(+), Note 20: 1/1.76″ 1,8 µm
Samsung Galaxy S21 Ultra, Note 20 Ultra 1/1.33″ 0,8 µm
Xiaomi Mi 11 5G: 1/1.33″ 0,8 µm

Pojďme se teď podívat na to, jak fotí telefon Galaxy Note 20, který má stále slušnou velikost senzoru 1/1.76″, ale nadprůměrnou velikost jednotlivých pixelů: 1,8 µm.

Když jsem jej vzal prvně do ruky, jsem se nestačil divit! Tento relativně starší model vyfotil už v automatickém režimu fotku, která se velmi podobala svým charakterem výstupům z profi fotoaparátů! To znamená, že obraz byl velmi detailní, s příjemným kinofilmovým zrnem, krásnými přirozenými barvami a hlavně bez drastické redukce šumu, která má za následek rozpytou fotografii, která vypadá jako malůvka, což je nešvar mnoha dnešních telefonů, pokud fotíme v automatickém režimu. Když jsem režim fotoaparátu přepnul do režimu PRO a nastavil jsem také focení do RAWu, mé prvotní nadšení se ještě znásobilo. Takový výstup jsem u mobilu doposud neviděl!

Fotky níže jsou bez jakýchkoliv úprav: