fbpx
Přihlásit se

Jak si připravit mobil na dovolenou?

Zavřete oči a řekněte to nahlas: dovolená! Tvrdý lockdown je za námi a možnosti jak si užít volno jsou alespoň zčásti zpět. Ať už se vypravíte na pláž do Chorvatska nebo strávíte dny odpočinku v Čechách, vzpomínky zachycené na fotkách vás budou provázet pořád. Jak si perfektně připravit mobil na letní sezónu? Přinášíme pár užitečných tipů.

KDO JE PŘIPRAVEN, NENÍ PŘEKVAPEN
Přestože jsou už i průměrné mobily vybaveny zpravidla obstojnou pamětí, je dobré myslet na to, aby vám v nich nedošlo místo. Stejně tak pamatujte na zásobu energie. Jejich nedostatek vás může nemile překvapit. Potíže může způsobit také pomalý přístroj. Je tedy dobré pamatovat na jeho perfektní kondici. Někdy stačí jen promazat galerii a nechat si pouze ty
nejlepší obrázky. Fotografie si také můžete zálohovat v počítači nebo online. O tom ale mluvíme v našem jiném článku.


ABY VÁM NEDOŠLA ŠŤÁVA
Vybitá baterie, noční můra všech fotografů! Řešením jsou powerbanky. Nezapomeňte si jednu pořídit a před cestou ji naplno nabít. Vyplatí se to hlavně na celodenních túrách a všude tam, kde byste elektrickou zásuvku hledali marně. Při výběru powerbanky sledujte tyto důležité hodnoty:

kapacita – udává, kolik energie toto zařízení pojme a tedy i kolikrát s ní můžete svůj telefon nabít. Optimální hodnota je asi 10 000 mAh. Nabijete s ním 4x plně třeba iPhone SE, dvakrát vám vystačí na nabití iPhone 7 Plus

rychlost nabíjení powerbanky – udává hodnotu výstupního proudu, (v ampérech). Vybírejte takové modely, které mají výstup alespoň 2A. Čas nabíjení telefonu je pak srovnatelný s dobíjením přímo ze zásuvky.

VÍC MÍSTA, VÍC FOTEK
Pokud fotíte pořád, může vás potrápit nedostatek paměti v mobilu. Vyplatí se investovat do nabušené micro SD karty. Někteří výrobci se už s jejich kapacitou dostali až na parádních 512 GB. S takovým objemem můžete
fotit o stošest a na kartu se hravě vejdou i desítky tisíc fotografií. Před nákupem však věnujte pozornost výběru konkrétní karty a nejprve ověřte, který typ si bude s vaším mobilem nejlépe rozumět. A také to, zda má váš telefon vůbec slot na micro SD.

Nejnovější mobily už totiž paměťové karty příliš nepodporují. Řešením je flash disk pro mobil. Najdete jej pod názvem OTG flash disk (On-The-Go). Tyto speciální flashky umožňují jednoduchý přenos fotek z telefonu do počítače i naopak. Výrazně vám ušetří čas i práci. Co při výběru zohlednit? Koukejte hlavně na konektory:

● Flash disk OTG Micro USB – pro mnoho telefonů s Androidem (pomalu je nahrazují USB-C)
● OTG flash disk USB-C – typ USB s rychlejším přenosem a symetrickým konektorem
● Flash disk OTG Lightning – exkluzivní konektor pro iPhone a iPad, bez něhož se jablíčkáři prostě neobejdou.

Důležitá je samozřejmě i jejich kapacita. Pro představu, OTG flash disk 256 GB vám vystačí až na 64 000 snímků ve formátu JPG. Na pár dovolených budete mít vystaráno!

Mrkněte na nabídku flashdisků na stránky Alzy ZDE.

NENÍ FORMÁT JAKO FORMÁT
U formátů je potřeba se na chvíli zastavit. Pokud chcete s mobilem fotit jako opravdový profík, zapomeňte na JPEG. Začněte využívat formát RAW. Tento formát je standardní v digitálních zrcadlovkách a oproti JPEG
umožňuje:

● jednodušší vyvážení bílé barvy,
● možnost doladit expozici,
● upravit si jednotlivé barevné kanály.

Fotky, které byste jinak kvůli chybnému nastavení foťáku v JPEG museli vymazat s využitím formátu RAW zachráníte. Ideální je, pokud si rovnou pořídíte mobil, který tento formát podporuje. Najdete je v celé řadě mobilů
značek Huawei, Samsung, iPhone nebo LG. S formátem RAW můžete dělat hotové divy. Umožňuje totiž automatické vylepšení, ruční doladění jako přidání kontrastu, zřetelnosti nebo vytažení stínů. Můžete také zredukovat šum a obrázek doostřit. (Do RAWu učíme fotit v našem ON-LINE kurzu Špičková fotka mobilem)

APLIKACE S KOUZELNÝMI FILTRY
Dávno je pryč doba, kdy jsme si na Instagramu vystačili s několika základními filtry. Aplikace se neustále vyvíjí a můžete si vybrat mnoho těch, které jsou v základní verzi úplně zdarma. Jejich největšími výhodami je intuitivní ovládání a přednastavené presety. Většina influencerů se bez nich vůbec neobejde. Tyto apky umožňují upravovat fotky ve stejném
světle, retušovat a dosáhnout jednotného vizuálního stylu. A o styl přece jde! Po jakých aplikacích sáhnout? Je jich celá řada, ale jak se říká, nejlepší věci na světě jsou zadarmo 🙂
A nejlepší apky na úpravu fotek jsou taky zadarmo. Jsou to tyto 2:

● Adobe Lightroom
● Snapseed

Nebojte se s nimi experimentovat. Každá z nich nabízí něco trochu jiného, spojuje je však totéž. Fotky s nimi posunete na vyšší úroveň. Mezi samozřejmé funkce patří také možnost exportovat formáty vhodné pro všechny druhy sociálních sítí a okamžité sdílení.

Sdílením dnes skončíme. Nasdílel jsem s vámi nejdůležitější tipy, jak si připravit mobil na dovolenou. Na vás je sdílet vaše fotografie z cest s těmi, které máte nejraději. Protože sdílená radost je dvojitá radost. U obrázků, které se zapsali hluboko do paměti a které stojí za to i vyvolat to platí tuplem.

Budu rád, když mi pošlete na email honza@fotkamobilem.cz vaše fotky a ty nejpovedenější vystavím s vaším jménem na našem facebooku!

Mějte hezké léto!
Honza Kováč

PS: Pokud byste se chtěli naučit fotit perfektní fotky mobilem, které budou nerozeznatelné od těch, které jsou focené profi foťákem, mrkněte na náš ON-LINE KURZ ŠPIČKOVÁ FOTKA MOBILEM.