fbpx
Přihlásit se

Mobil lepší fotku než foťákem za 100 tisíc?

Před měsícem jsem byl na svatbě kamarádce a přesto, že jsem fotograf a mám profi foťák, zařekl jsem se, že tentokrát opravdu fotit nebudu a svatbu si užiju jako účastník.

Obřad probíhal v kostele, já seděl docela daleko, asi v 15 řadě, když se v jednu chvíli při podepisování dokumentů ženichem a nevěstou na konci obřadu objevilo v jejich tváři velmi ostré světlo, které vytvořilo nádhernou atmosféru, kterou jsem však vnímal možná jen já.

Okamžitě jsem vytáhl svůj mobil, dal jej nad hlavu a pořídil snímek. Dopadlo to takto:

S výsledkem jsem samozřejmě nemohl být spokojen a jelikož ostré světlo stále trvalo, přepnul jsem se do režimu PRO, kde jsem si ještě přepnul objektiv na ten, co nejvíce přibližuje (10x), nastavil si ručně expozici, focení do RAWu a vyšlo mi toto:

O dost lepší, že? Ale právě kvůli tomu, že fotím do RAWu a mám možnost si hned snímek vyvolat, tak jsem to udělal a dotáhl jsem fotku takto:

A na závěr jsem udělal pár úprav ve skvělé aplikaci Snapseed, abych se zbavil nechtěných věcí na fotce a naopak zvýraznil ty důležité:


A nutno říct, že tuto fotku jsem měl upravenou hned po obřadu a trvalo mi to jen pár minut. A mohl jsem ji hned poslat kamarádce nevěstě.

Když jsem byl potom večer na hostině, přispěchal v jednu chvíli ke mně starší pán z rodiny nevěsty a říká mi: „Prosím tě, jak jsi zvedl na obřadu ten mobil nad hlavou a vyfotil tu fotku při podpisu, tu musím mít! Ta je úžasná! Mohl bys mi ji ukázat a poslat?“ Pánovi jsem fotku ukázal a ve stejnou chvíli se u nás objevil oficiální fotograf svatby a nemohl uvěřit, že ta fotka byla focena mobilním telefonem.

O pár dní později se ke mě dostali oficiální fotky svatebního fotografa, který má mimochodem mezinárodní zkušenosti s focením a focením se již více než 10 let naplno živí. Ty jeho fotky jsou opravdu skvělé, neuvěřitelně zachytil atmosféru celého svatebního dne.

Když však porovnám, a to i z hlediska technické kvality, jeho fotky, které vyfotil profi foťákem Nikon Z6, který i s objektivem stál přes 100 000 Kč, s fotkami z mobilu Samsung S22 Ultra, není to už zase takový rozdíl. Posuďte sami:

Fotky oficiálního fotografa:

Fotky z mého Samsungu S22 Ultra:

100 procentní výřez a porovnání fotek si můžete udělat sami po rozkliknutí fotek.

Pokud byste se chtěli naučit fotit mobilem, abys vaše fotky vypadali jako z profi foťáku, mrkněte na můj online kurz Špičková fotka mobilem, protože dnes mám pro vás nejvýhodnější nabídku roku!

Honza.
FotkaMobilem