fbpx
Přihlásit se

Mobil vs profi foťák

Unikátní test, který překvapí, mnohé šokuje a zároveň může některým profi fotografům způsobit infarktový stav.

Technika použitá v testu:

Mobil: Huawei Mate 20X
Foťák: Fujifilm X-H1 s objektivem Viltrox 23/1-4

A ve kterých situacích a případech máte šanci udělat mobilem lepší fotografii než s fotoaparátem?

Vše záleží samozřejmě také na tom, jak dobrý mobilní telefon a jakou značku máte. Ale obecně platí, že telefony podávají nejlepší výkon, pokud s nimi fotíme v plně manuálním (PRO) režimu, držíme ISO co nejníže, fotíme do digitálního negativu RAW a vyvoláváme své fotky (v Lightroomu.)

A ve kterých situacích jsou mobily schopny porazit i fotoaparáty?

1. Pokud fotíme večerní scenerii z ruky a chceme mít na snímku vše ostré.

Velké fotoaparáty neumí udělat fotku ostrou od začátku do konce, aniž by bylo třeba zvyšovat clonové číslo objektivu, což vede ke ztrátě světla, což je třeba kompenzovat zvýšením hodnoty ISO. Mobilní telefony fotí přirozeně ostře vše, protože mají menší čip, který vše na snímku proostřuje.

2. Fotografie při nejnižší otevřené cloně.

Objektivy fotoaparátů obvykle nemají nejlepší kresbu na úplně otevřenou clonu (f1.4 či f1.8), především v rozích bývá fotografie měkké. Mobilní telefony mají obvykle kresbu na tuto clonu lepší až do krajů.

3. Fotografie detailu – makro.

Pro focení detailu jsou mobily obvykle lepší variantou, protože jejich objektiv je schopný přiblížit lépe detail než běžné základní objektivy fotoaparátů. A navíc je zde zase výhoda mobilů v přirozeně větší hloubce ostrosti, takže jsme schopni proostřit na snímku větší vzdálenost než u fotoaparátu.

4. Fotografie portrétu s rozmazaným pozadím

Pokud chceme mít rozmazané pozadí za portrétem, je třeba u velkých fotoaparátů třeba použít speciální objektiv, který když fotograf nemá, není schopen rozmazat pozadí za portrétem. Běžný dnešní mobilní telefon to dokáže.

5. Možnost přeostření snímku až po vyfocení.

Většina dnešních telefonů umí měnit ostrost, její hloubku a dokonce i místo, do kterého ostříme i po vyfocení, pokud fotíme v portrétním režimu. Toto neumí žádný dnešní fotoaparát.

6. Větší dynamický rozsah

To znamená, že mobilní telefon dokáže vyfotit na místě a bez úprav fotku, která je více podobná tomu, jak vidíme scénu vlastníma očima. V případě krajiny to jsou např. zřetelné mraky i viditelné hory pod nimi. S tímto si běžný fotoaparát bez úprav či dodatečných filtrů není schopen zatím poradit.

TIPY PRO LEPŠÍ FOCENÍ:

  1. Foťte v manuálním PRO režimu
  2. Foťte do RAWu
  3. Vyvolávejte fotky v Lightroomu
  4. Pořiďte si přídavné světlo či filtr