fbpx
Přihlásit se

Staňte se lovcem bouřek pomocí vašeho mobilu

Jaro začalo a květnové přeháňky to občas kazí. Každý správný fotograf vidí ovšem příležitost ulovit ten nejlepší snímek úplně všude. Rychlá noční bouřka s pořádnými blesky je jednou z nich. Je ale vůbec možné vyfotit mobilem blesk? Je! A není to nic složitého. V tomto článku najdete nejdůležitější tipy a triky.

Nejdůležitější je bouřku dobře vidět. Nemusíte hned autem vyrážet k černému obzoru a běhat po louce. Není to ani bezpečné, bouřka je v otevřené krajině nevyzpytatelná a při neopatrném chování nebude blesk na fotce, ale blízko vás. Zkušení lovci bouřek používají aplikace, které už možná máte dávno v mobilu. Skvěle poslouží jednoduchá (a možná nejpoužívanější) apka Meteor meteoradar. Aplikace ukazuje nejen aktuální stav, ale i předpokládaný vývoj bouřky během dalších 60 minut. Můžete tak snadno zjistit, zda stihnete připravit smartphone k focení ještě než se úplně přežene.

Bez dechu a bez hnutí

Bouřku stačí vidět z okna domu. Pozorujte chvíli její směr a vývoj, abyste zhruba zjistili, kolik času máte a kam bude mířit. Pokud fotíte za soumraku, večer nebo v noci – což je vzhledem k bleskům samozřejmě nejlepší – podmínky pro fotografování jsou ztížené. V ideálním případě je třeba použít tripod (stativ se třemi opěrnými nohami). Pokud žádný nemáte, nezoufejte: telefon stačí zafixovat opřením o rám okna nebo o předmět na stole. Ujistěte se, že se během zmáčknutí spouště vůbec nepohne. Buďte si tím jisti a nejprve udělejte několik zkušebních snímků. Při zvětšení pak poznáte, zda je obrázek rozmazaný. Pokud je ostrý, můžete pokračovat.

Nastavte vše ručně

Teď je třeba nastavit fotoaparát ve smartphonu na manuální režim neboli PRO režim (pokud  fotíte iPhonem, použijte na focení třeba aplikaci Lightroom – je free). Na automatický režim úplně zapomeňte. Ani nejlepší software vašeho přístroje totiž nedokáže danou situaci správně vyhodnotit. Je to na vás! Postupujte takto:

  • Vypněte blesk. Nebudu ho potřebovat (a jeden brzy vyfotíte).
  • Hodnotu ISO (citlivost) nastavte co nejníže, aby vám fotka zbytečně nešuměla.
  • Rychlost závěrky nastavte na 8 sekund. Hodnota znamená, že do čočky bude pronikat světlo právě po tuto dobu. Pokud bude fotka příliš světlá, nastavte čas o něco kratší (a nebojte se dál experimentovat).
  • Zaostřete ručně na nekonečno nebo těsně před tuto hranici. Blesk bude na obrázku hezky ostrý.
  • Časovač nastavte na 3 sekundy. Po zmáčknutí spouště máte tuto chvilku na to, abyste přístroje ponechali v naprostém klidu.
  • Vyvážení bílé nastavte na hodnotu 1400K. Číslo je spíše orientační a můžete zjistit, že vám vyhovuje trochu jiné.
  • Umožněte ukládání fotky ve formátu RAW. Fotku pak snadněji zpracujete
  • Nezapomeňte vypnout zvuky a notifikace. Není nic horšího, než když vám během focení zavolá přítel nebo přítelkyně a perfektně připravený telefon zavibruje.

Nezbývá než čekat na nejlepší chvíle během bouřky, kdy se objevují blesky krátce za sebou. Vyfotit blesk je dílem dokonale nastaveného přístroje, roli však hraje i váš odhad, šikovnost a náhoda. Během intenzivní bouřky budete mít ale určitě několik příležitostí, jak blesk zachytit. Stojí to za to.

Pokud vás zajímá víc nebo nevíte, jak si poradit s manuálním PRO režimem, využijte náš online kurz Špičková fotka mobilem. Několik lekcí z vás udělá opravdového mistra a každý měsíc dostanete další nové video (v kurzu najdete také spoustu bonusových materiálů zdarma). Na obsah kurzu se můžete podívat tady.

Lovu zdar!
Honza Kováč.